.

Jesteś w: Strona główna >> Aktualności

Aktualności

Dec 21, 2017

Kocioł na biomasę


 biomasa
Biomasa uważana jest za jedno z najtańszych paliw, które jednocześnie jest bardzo wydajne oraz proekologiczne. Bacząc na kulturę palenisk w Polsce, jest to najdosadniejsza alternatywa dla węgla. Biomasa  gwarantuje  nie tylko tanie oraz wydajne źródło ciepła, ale także czyste domostwo oraz kotłownie. Proporcjonalnie produkują one bardzo małą ilość odpadów, których trzeba się potem pozbyć. Spalając biomasę, uzyskujemy bardzo dużą ilość ciepła, dlatego też staje się coraz bardziej popularnym paliwem, detronizując węgiel.
 
 
 
 
Do celów energetycznych powszechnie stosowana jest biomasa z roślin tzw. fitomasa, której wytwarzanie jest bardzo proste oraz nie jest czasochłonne. Bardzo istotnym faktem jest, iż powstający w ten sposób dwutlenek węgla nie jest tak uciążliwy, jak ten z paliw kopalnianych. Jest on pochłaniany z zasady przez hodowane rośliny oraz nie przybywa go w atmosferze, jest to tzw. bilans zerowy. Ponadto biomasa zawiera o wiele mniej siarki, aniżeli węgiel kamienny. Spada zatem ryzyko kwaśnych deszczy, które sieją straszne zniszczenia w środowisku naturalnym.
 
Z biomasy produkowane jest paliwo w postaci granulatu - pelletu, który jest pozbawiony znacznej wady, którą posiada nieprzetworzona biomasa. Jest to duża objętość biomasy, w porównaniu do jej wartości opałowej, która utrudnia jej transport oraz przechowywanie. Powoduje to również z zasady częste dodawanie do paleniska.
 
Pellet, to biomasa sprasowana pod bardzo wysokim ciśnieniem, a więc ze stosunkowo niedużej objętości uzyskujemy dużo energii. Niewielkie rozmiary granulatu oraz nowoczesne rozwiązania zastosowane w kotłach na biomasę pozwalają na wykorzystanie całego potencjału biomasy przy wygodzie na najwyższym poziomie. W tym celu wykorzystywane są zautomatyzowane podajniki oraz programatory, które popularyzują te zastosowania na polskim rynku. Kotły skonstruowane specjalnie do spalania pelletu mogą być wyposażone w automatyczne:
  • układy zapalania oraz gaszenia płomienia,
  • czyszczenia palnika i wymiennika,
  • regulator pogodowy, który dostosowuje temperaturę wychodzącej wody do temperatury w pomieszczeniach.

 

Chcąc uniknąć wszelkich problemów, które mogą wyniknąć ze stosowania biomasy. Najlepiej jest kupić kocioł na biomasę, który jest przeznaczony do spalania pelletu. Takie urządzenia są zazwyczaj odporne np. na związki chloru, które znajdują się w biomasie. Więc palenie biomasą w kotłach do tego nieprzystosowanych może zakończyć się jego awarią lub po prostu skróceniem żywotności. Sterowniki montowane w kotłach na biomasę, które są robione pod spalanie pelletu, zwiększają znacznie jego wydajność przy mniejszym zużyciu. Często są też wyposażone w sondy lambda, które monitują poziom tlenu w spalinach oraz biorą pod uwagę temperaturę pomieszczeń przy zużyciu pelletu. Nasze bezpieczeństwo zapewnia samoczynny system gaszenia, który nie dopuszcza do zaczadzenia. 
 
W kotłach na biomasę, które są przeznaczone do palenia pelletu, również można wykorzystać przy paleniu:
  • pestek owoców,
  • owsa,
  • kukurydzy.

Wymaga to specjalnego sterownika, który będzie sobie umiał poradzić z odpowiednim dozowaniem tych surowców.

 

Kotły na węgiel przez wiele lat były najpopularniejszymi urządzeniami wykorzystywanymi przy ogrzewaniu budowli. Poza ceną surowca, jak i samego kotła ciężko się doszukiwać jakichkolwiek zalet tychże urządzeń. Trzeba poświęcić dla nich przede wszystkim odrębne pomieszczenie ze względu na to, iż całe pomieszczenie zostanie pokryte pyłem węglowym. Konieczne jest również odrębne pomieszczenie na węgiel, które będzie się znajdować w małej odległości ze względu na trudny transport surowca. Kolejnym mankamentem kotłów na węgiel jest ciągłe dozorowanie jego stanu oraz częste uzupełnianie paliwa. Jest to dość brudna praca, która wymaga w dodatku pewnej wprawy przy rozpalaniu oraz optymalizowaniu pracy kotła. W standardowych kotłach paliwo należy uzupełniać co parę godzin, co oznacza konieczność wstawania w nocy. Trzeba też pamiętać o częstym pozbywaniu się popiołu, który powstaje w bardzo dużych ilościach. Kolejnym z mankamentów jest zanieczyszczenie środowiska oraz prawo antysmogowe, które jest odzwierciedleniem norm unijnych. Od 2018 roku w bardzo wielu województwach nie będzie można korzystać już z tradycyjnych kotłów na węgiel kamienny, które stają się przeszłością. Kotły na węgiel nie są przystosowane do wielu nowoczesnych rozwiązań np. ogrzewania podłogowego. Takie kotły podgrzewają wodę do temperatury 80-90 stopni, dlatego nadają się jedynie do instalacji z tradycyjnymi grzejnikami.

 

Ze względu na opisane powyżej zalety, rozwiązania oparte o biomasę powinny być naszą przyszłością. Związane jest to także z unormowaniami unijnymi, bowiem wraz z następnymi latami będą postępować programy, które mają wygaszać gospodarstwa używające kotłów przeznaczonych na inne paliwa. Ponadto, jeżeli zdecydujemy się na używanie wysokiej jakości biomasy do palenia w kotłach, nie będą w nich powstawały spieki, co znacznie podwyższy kulturę pracy urządzeń grzewczych.

SZYBKI KONTAKT

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Wpisz tekst z obrazka w to pole (wielkość liter ma znaczenie)

DYSTRYBUCJA

Regess Sp. z o.o.
u. Bankowa 36

Tel. +48 75 644 20 73
Fax +48 75 612 60 49

info@regessenergy.pl