.

Jesteś w: Strona główna >> Aktualności

Aktualności

Jan 11, 2018

Ogrzewanie domu pompą ciepła


Pompa ciepła jest ekologicznym źródłem ogrzewania. Są trzy rodzaje pomp ciepła:
  • gruntowa,
  • wodna,
  • powietrzna.

 

Pompa ciepła zwykle musi pobierać energię elektryczną, ale jest o wiele bardziej energooszczędna, aniżeli tradycyjne grzejniki. Jej działanie jest w pełni zautomatyzowane oraz nie wytwarza żadnych produktów wtórnych. Upraszczając, o efektywności pompy decyduje współczynnik COP. Określa on stosunek energii, która jest przekazywana do skraplacza w pompie ciepła, względem pobranej energii elektrycznej. Zazwyczaj stosunek ten w zastosowaniach domowych pomp ciepła waha się pomiędzy 2 a 4. Im mniejszą zanotujemy różnicę pomiędzy parownikiem pompy a skraplaczem, tym efektywność lepsza. Skraplacz zazwyczaj stara się utrzymywać temperaturę na poziomie 40 stopni Celsjusza . Jest to również minimalna temperatura, która jest wymagana do działania całej instalacji. Im niższa temperatura, tym większa  powierzchnia wymiany ciepła jest wymagana. 

 

 
Stosunkowo stabilną temperaturą cieszą się zbiorniki wodne w praktycznie całym okresie użytkowania. Nieco niższą, aniżeli w zbiornikach wodnych temperaturą charakteryzuje się grunt na głębokości poniżej 1 m. Temperatura, którą prezentuje parownik, jest przez większość okresu bliska 0 stopni Celsjusza. Zbiorniki wodne są w stanie zapewnić nawet w okresie silnych mrozów temperaturę na poziomie 10 stopni Celsjusza. Jednakże instalacja pompy gruntowej ciepła bardzo często jest skomplikowana ze względu na różnorodną specyfikę podłoża. Bardzo często w przypadku niemożności instalacji pompy gruntowej, klientom proponowana jest pompa powietrza.
 
Pompa powietrza jest samodzielnie działającym urządzeniem, oznacza to, iż nie jest potrzebna żadna dodatkowa instalacja. Trzeba mieć na uwadze, iż nie osiąga ona tak dobrych osiągów, jak pozostałe dwa rodzaje pomp w trakcie okresu zimowego. Jednakże koszt jej instalacji jest o wiele niższy. Bardzo popularne są pompy typu powietrze-powietrze, które jednocześnie potrafią funkcjonować, jak klimatyzacja. Taka pompa nie tylko jest w stanie ogrzać nasz dom zimą, ale także schłodzić go latem. Przy czym, trzeba zawsze brać pod uwagę warunki, w których pracuje urządzenie. Ogrzewanie za pomocą powietrznej pompy jest o wiele tańsze, aniżeli ogrzewanie domu w formie:
  • grzejników elektrycznych,
  • kotłów na gaz,
  • kotłów na olej.

 

Mimo tego, iż na zakup oraz instalację wydamy więcej, to inwestycja po paru latach się nam zwróci. Przed zakupem takiego urządzenia warto się upewnić, iż mamy dobrze ocieplony dom. Jeśli w gospodarstwie domowym jest zużywana w bardzo dużych ilościach woda, to możemy zakupić o wiele tańszą powietrzną pompę, która będzie ogrzewać wodę w naszym domu. Rzeczywisty koszt latem może wynieść nas kilkanaście groszy za 1 kWh, dlatego warto wziąć ją pod uwagę.

 

Gruntowa pompa Ciepła wymaga specjalnej instalacji, która dostarczy naszemu gospodarstwu domowemu odpowiednią ilość ciepła. Głównym elementem, który jest odpowiedzialny za przekazanie ciepła naszemu domowi, jest wymiennik poziomy. Wymiennik poziomy zazwyczaj jest elastyczną rurą, która układana jest w dwóch płaszczyznach lub jako spirala. Im głębiej ją umieścimy, tym więcej ciepła jesteśmy w stanie uzyskać, zazwyczaj znajduje się ona na głębokości 1 m. Ilość ciepła, które uzyskamy z gruntu, zależy od jego wilgotności. W zależności od tego może się ona wahać pomiędzy 10 a 30 W/m2. Najlepszy efekt uzyskamy, kładąc gruntową pompę ciepła zaraz poniżej zbiornika wodnego, który utrzyma stałą temperaturę gruntu. Najbardziej wydajną opcją są pionowe sondy, które są umieszczane w odwiertach.

 

W przypadku bardzo dużego zapotrzebowania na prąd najlepszym wyjściem będzie wodna pompa ciepła. Zimą temperatura zarówno wody gruntowej, jak i powierzchniowej waha się pomiędzy 0, a 10 stopni Celsjusza. Oznacza to, iż jest to najkorzystniejsze wyjście, patrząc na efektywność tego typu urządzenia. 

 

Ciepło generowane przez wodną pompę może być wykorzystane przy:

  • ogrzewaniu podłogowym,
  • ogrzewaniu powietrznym,
  • ogrzewaniu poprzez zwykłe grzejniki konwekcyjne.

 

Trzeba zaznaczyć, iż najwygodniejszym wyjściem jest ogrzewanie podłogowe, gdyż będzie generować najmniejsze koszty. Może nas zaskoczyć, jak dobre efekty będziemy uzyskiwać w systemie nadmuchowym przy temperaturze 40 stopni Celsjusza. 

 

Koszty związane z eksploatacją pomp ciepła są bezpośrednio związane z właściwym doborem na podstawie indywidualnego zapotrzebowania gospodarstwa. Jeśli moc grzewcza w stosunku do zapotrzebowania na nie jest zbyt duża, to spowoduje to bardzo częste włączanie i wyłączanie się urządzenia. Skoki napięcia będą powodować szybsze zużywanie się podzespołów oraz zwiększenie zużycia prądu. Z drugiej strony pompa, która nie dostarcza wystarczającej ilości ciepła, pracuje w bardziej komfortowych dla niej warunkach. Jednakże bardzo możliwe, iż nie zapewni wystarczającej temperatury w pomieszczeniach.

 

Jednym z rozwiązań jest zastosowanie zbiornika buforowego, który będzie składował podgrzaną wodę przez pompę ciepła. Zatem woda trafi wpierw do zbiornika, który utrzyma ciepło, a następnie będzie stopniowo przekazywana do instalacji. Dzięki temu możemy wyeliminować zmienność zapotrzebowania na ciepło, chroniąc nasze urządzenie przed wcześniejszym zużyciem. Kluczowym argumentem, który przemawia za zbiornikiem buforowym, jest nocna taryfa opłat za prąd, która jest tańsza nawet o 40%. Oznacza to, iż przez noc możemy zapełnić zbiornik buforowy ciepłą wodą, którą wykorzystamy w trakcie dnia. 

SZYBKI KONTAKT

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Wpisz tekst z obrazka w to pole (wielkość liter ma znaczenie)

DYSTRYBUCJA

Regess Sp. z o.o.
u. Bankowa 36

Tel. +48 75 644 20 73
Fax +48 75 612 60 49

info@regessenergy.pl