.

Jesteś w: Strona główna >> Aktualności

Aktualności

Jan 17, 2018

Niezależna elektrownia słoneczna, czy połączona z siecią elektroenergetyczną


Elektrownia słoneczna w ramach instalacji fotowoltaicznej może być wyspowa, tzn. że nie jest połączona z siecią energetyczną - off-grid. Drugim rodzajem przydomowej elektrowni słonecznej jest on-grid, czyli taka, która jest podłączona do standardowej sieci energetycznej. By, jak najlepiej wykorzystać instalację fotowoltaiczną, trzeba sobie zdawać sprawę z nadmiarów oraz niedoborów energii. Wynikają one z różnych poziomów nasłonecznienia w trakcie pór roku. Problem można rozwiązać na dwa sposoby:
  • Pierwszym z nich jest system wyspowy, gdzie energia słoneczna jest składowana w akumulatorach.
  • Drugim sposobem jest podłączenie do standardowej sieci energetycznej oraz bezpośrednie sprzedawanie wytwarzanej przez siebie energii

 

W przypadku wyspowej instalacji, przy której przekazuje się energię do akumulatorów, traci się ok. 15% energii wyprodukowanej przez panele słoneczne. Akumulatory również są dodatkowym wydatkiem. Muszą one znosić dobrze głębokie rozładowywanie, a więc nie będą to typowe akumulatory, które np. spotkamy w samochodzie. Standardowe akumulatory również można uwzględnić, ale trzeba mieć świadomość, iż rozładowując je bardziej niż o 20%, skracamy ich żywotność. Koszt akumulatorów, które będą w stanie przechować całą energię pochodzącą z paneli fotowoltaicznych, często przekracza koszt instalacji fotowoltaicznej. Do ładowania w ten sposób, aby uzyskać jak najmniejszą stratność energii, potrzebny będzie odpowiedni regulator ładowania. Koszt wyspowej elektrowni słonecznej, która miałaby być całkowicie niezależna od standardowej sieci energetycznej jest dość spory. To rozwiązanie powinniśmy wziąć pod uwagę, gdy podłączenie do sieci energetycznej jest niemożliwe lub również bardzo kosztowne np. ze względu na położenie działki.
 
Instalacja typu on-grid, podłączenie do sieci energetycznej oznacza, iż w trakcie jej awarii nie możemy liczyć na własny prąd. Falownik, który jest niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej, odłącza panele fotowoltaiczne dla naszego bezpieczeństwa. W momencie, gdy wiemy, iż dochodzi do częstych awarii sieci energetycznej, warto również rozważyć akumulatory, które zasilą niezbędne urządzenia w naszym domu na czas awarii. Za to, energię w instalacji on-grid można sprzedawać. Cenę ustalamy bezpośrednio z dostawcą naszego prądu. Jednakże najlepiej jest ustalić moc instalacji fotowoltaicznej na takim poziomie, aby odpowiadała naszemu gospodarstwu domowemu. Nie magazynować energii, a ewentualny nadmiar sprzedawać poprzez umowę z przedsiębiorstwem energetycznym.  
 
W miejscach gdzie dochodzi do częstych awarii sieci energetycznych, jak już wcześniej wspomniano warto się zastanowić nad akumulatorami. Będą one pełnić funkcję UPS, które umożliwi nieprzerwane działanie najważniejszych urządzeń. Będzie to dla nas bardzo istotne w przypadku instalacji grzewczych, a zwłaszcza kotłów oraz kolektorów słonecznych. Nagły brak prądu w pompie może spowodować, iż woda w kotle się zagotuje lub płyn solarny się zniszczy. Zastosowanie akumulatorów awaryjnych nie łączy się z dużym wydatkiem, a może pozwolić nam uniknąć wielu problemów. Do ich ładowania wystarczy panel fotowoltaiczny o niedużej mocy. Jest to o wiele tańsze rozwiązanie, aniżeli kupno agregatu prądotwórczego wraz z silnikiem spalinowym, a skuteczność będzie wystarczająca. 

SZYBKI KONTAKT

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Wpisz tekst z obrazka w to pole (wielkość liter ma znaczenie)

DYSTRYBUCJA

Regess Sp. z o.o.
u. Bankowa 36

Tel. +48 75 644 20 73
Fax +48 75 612 60 49

info@regessenergy.pl