.

Jesteś w: Strona główna >> Aktualności

Aktualności

Feb 8, 2018

Rodzaje kolektorów słonecznych


Kolektory słoneczneSłowo kolektor pochodzi z łaciny, w wolnym tłumaczeniu oznacza "zbieracz". Kolektory ze względu na swoją budowę dzielą się na:
  • płaskie,
  • próżniowe rurowe,
  • próżniowe płaskie.

W oparciu o warunki atmosferyczne należy ocenić, który rodzaj instalacji sprawdzi się dla nas najlepiej. Musimy pamiętać, iż montaż instalacji solarnej jest bardzo skomplikowany, więc powinna go wykonać fachowa ekipa.  Praca kolektorów słonecznych w polskich warunkach waha się zazwyczaj w temperaturze między 40o a 60o. Samodzielnie mogą się sprawdzić w przypadku ogrzewania podłogowego, ale w przypadku tradycyjnego ogrzewania potrzebują drugiego urządzenia, które będzie generować ciepło. Mimo iż Polska nie należy do najbardziej nasłonecznionych obszarów świata, to inwestycja zwraca się w ciągu paru lat

Kolektory płaskie są najpopularniejszym rozwiązaniem wybieranym  w naszym kraju. Możemy wyróżnić dwa rodzaje kolektorów płaskich:
  • klasyczne - ich powierzchnia ma kształt prostokąta, a absorber znajduje się na całej ich powierzchni. Do absorbera przylegają bezpośrednio rurki, które przejmują generowane ciepło przez kolektor słoneczny. Czynnik roboczy przepływa rurkami oraz przekazuje ciepło do wymiennika ciepła. Całość jest pokryta warstwą ochronną ze szkła hartowanego, która ma uchronić kolektor słoneczny przed np. uszkodzeniami w trakcie padania gradu. Kolektory płaskie pobierają promienie słoneczne wyłącznie bezpośrednio
  • próżniowe - kolektory próżniowe zbudowane są w dużej mierze analogicznie do klasycznych płaskich kolektorów. Jednakże wokół absorbera znajduje się próżnia. Dzięki takiemu rozwiązaniu ich straty cieplne są o wiele mniejsze oraz wydajność znacznie wzrasta. Oprócz promieniowania bezpośredniego pochłaniają one również promieniowanie rozproszone, co również jest ich ogromną zaletą, zważając na ogromną ilość takiego promieniowania w naszym klimacie. Dzięki swojej hermetycznej budowie nie jest narażony na rdzę oraz kurz, co wydłuża znacznie jego bezawaryjne użytkowanie. Zaowocuje to również o wiele mniejszym zapotrzebowaniem użytkowania instalacji c.w.u.. Bardzo istotny jest tutaj wysoki standard wykonania, gdyż złe wykonanie izolacji może spowodować, dostanie się do instalacji powietrza. Będzie wtedy trzeba na nowo wytworzyć próżnię.

 

Ostatnim rodzajem są kolektory próżniowe rurowe, które należą do grupy najwydajniejszych. Pobierają one w bardzo dużym stopniu promieniowanie rozproszone, więc zachmurzone niebo nie ma dla nich żadnego znaczenia. Z punktu widzenia energooszczędności nie ma lepszego rozwiązania. W kolektorach próżniowych rurowych każdy absorber może być indywidualnie ustawiony względem położenia słońca. Przy ustawianiu absorberów trzeba pamiętać o jednakowym kącie nachylenia. Rodzaje kolektorów próżniowych rurowych:

  • z przepływem bezpośrednim czynnika - ten typ kolektorów ma zamontowane dwie rurki, które znajdują się wewnątrz większej szklanej rury próżniowej. Rurką wewnętrzną wpływa do absorbera zimny czynnik roboczy, natomiast zewnętrzną wraca do instalacji czynnik ogrzany.
  • z rurkami - absorber odbiera energię słoneczną w czasie, gdy ciecz znajdująca się w rurce paruje. Jest to specjalny roztwór, który paruje w bardzo niskiej temperaturze np. alkohol. Nachylenie takiego kolektora słonecznego powinno wynosić min. 20o ze względu na właściwości cieczy.
  • koncentryczne - składają się one z  reflektorów, które kierują energię słoneczną, jak na soczewkę wewnątrz kolektora. W centrum kolektora znajduje się absorber wraz z czynnikiem roboczym. Kształt całego zwierciadła zwiększa możliwość pobierania promieniowania rozproszonego przez chmury, a także promieniowania bezpośredniego. Są to kolektory słoneczne o najwyższej dostępnej wydajności na rynku. W ich przypadku nie ma znaczenia usytuowanie domu pod kątem kierunków świata. Nie wymagają one także ustawiania każdej rurki z osobna, aby uzyskać niesamowite osiągi. 

SZYBKI KONTAKT

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Wpisz tekst z obrazka w to pole (wielkość liter ma znaczenie)

DYSTRYBUCJA

Regess Sp. z o.o.
u. Bankowa 36

Tel. +48 75 644 20 73
Fax +48 75 612 60 49

info@regessenergy.pl