.

Jesteś w: Strona główna >> Aktualności

Aktualności

Feb 14, 2018

Instalacja solarna do podgrzewania wody w basenie


Kolektory słoneczne
Solary są jedną z najpopularniejszych metod podgrzewania wody w basenie na całym świecie. Najważniejszym faktem dla inwestora jest to, iż energia pochodząca ze słońca jest za darmo. Basen jest wypełniony o wiele większą ilością wody, niż jest w stanie pomieścić zasobnik o odpowiednich rozmiarach. Duży zbiornik wody świetnie nadaje się na magazyn ciepła w okresie letnim. W połączeniu z folią solaryczną potrafi zagwarantować bardzo przyjemną temperaturę w zbiorniku. Podgrzewanie wody basenowej może być również rozwiązaniem na nadwyżki, które bardzo często pojawiają się w okresie letnim. Najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja solarna, która działa niezmiennie przez cały rok. Istotnym faktem jest również to, iż basen, który będzie miał głębszą nieckę, będzie się charakteryzował mniejszą stratą energii. Basen powinien być wystawiony bezpośrednio na nasłonecznienie, nie mogą go zakrywać np. drzewa. Również zbyt dynamiczny ruch powietrza może sprawić, iż straty ciepła będą większe. 
 
Pierwszym typem solarów są te, które są wykorzystywane przy technice grzewczej. Najczęściej montowane są na dachach ze względu na duże nasłonecznienie. Opłacalność solarów wzrasta diametralnie, gdy podłączymy je do basenu. Basen ze względu na swoją objętość przyjmie z zasady każdą dawkę ciepła, którą przekażą mu solary. Odpowiedni system w pierwszej kolejności będzie miał za zadanie kierować ciepło do bojlera. W momencie, gdy woda w bojlerze osiągnie odpowiednią temperaturę, to nadmiar ciepła zacznie być przekazywany do ogrzania wody w basenie. Dzięki temu temperatura wody w basenie może osiągnąć pożądaną temperaturę w naszych warunkach atmosferycznych już w kwietniu. Włączenie wody w basenie do obiegu solarnego będzie miało również pozytywne skutki dla samej instalacji solarnej. Dzięki regularnemu odbiorowi ciepła od kolektorów słonecznych znacznie zostanie wydłużona ich żywotność. 
 
Drugim sposobem jest bardzo prosta konstrukcja solarów basenowych. Basenowe solary są zazwyczaj wykonane z czarnego tworzywa lub  cienkich czarnych rurek. Przez solary tłoczona jest woda przez pompę filtra. W momencie ogrzania woda trafia bezpośrednio do basenu. Taka instalacja znacząco zmniejsza koszty, ale  jednocześnie odbiera nam możliwość sporych oszczędności w eksploatacji domu. Uważa się, iż najwygodniejsza jest instalacja solarna, która wykorzystywana jest w technice grzewczej. Pozwala ona na wykorzystanie instalacji solarnej w 100% nie tylko w okresie grzewczym, ale również w okresie letnim.
 
Miejsce instalacji kolektorów słonecznych jest zasadniczym problemem dla inwestorów. Z zasady uważa się, iż powierzchnia kolektorów słonecznych powinna stanowić połowę powierzchni lustra basenu, np. dla basenu o powierzchni 12 x 5 będzie to 30. W praktyce trzeba pamiętać, iż kolektory słoneczne nie muszą się znajdować na dachu. Równie dobrze możemy je zainstalować w pobliżu domu w niezacienionym miejscu. Przy ustawieniu kolektorów słonecznych trzeba mieć na uwadze, iż muszą być one obrócone w południową stronę. Dodatkowo odpowiedni kąt umożliwi im uzyskanie jak największej efektywności. 

SZYBKI KONTAKT

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Wpisz tekst z obrazka w to pole (wielkość liter ma znaczenie)

DYSTRYBUCJA

Regess Sp. z o.o.
u. Bankowa 36

Tel. +48 75 644 20 73
Fax +48 75 612 60 49

info@regessenergy.pl