.

Jesteś w: Strona główna >> Aktualności

Aktualności

Mar 8, 2018

Mity na temat opłacalności fotowoltaiki


panele fotowoltaiczne
Sceptycy bardzo często uważają, iż Polska jest zbyt mało słonecznym krajem, aby fotowoltaika była w nim opłacalna. Trzeba tutaj wziąć pod uwagę sposób, w jaki pracują panele fotowoltaiczne. Odbywa się to na zasadzie efektu fotoelektrycznego, do którego jest potrzebne światło. Fotowoltaika nawet w pochmurne dni przyniesie nam znaczne korzyści. Oczywiście ich maksymalizacja nastąpi w trakcie dni słonecznych, ale nieprawdą jest, iż  w dni pochmurne panele fotowoltaiczne nie pracują. Pogoda w Polsce przekłada się na wyprodukowanie między 950 a 1050 kWh rocznie z jednego kilowata mocy ogniw fotowoltaicznych. Uśredniając, aby pokryć zapotrzebowanie naszej rodziny na prąd, trzeba będzie paneli fotowoltaicznych o powierzchni 18 m2.
Bardzo wiele osób twierdzi, iż zakup instalacja fotowoltaicznej, to ogromny koszt nawet dla dużej firmy. Jest to nieprawdą, gdyż porównujący ceny np.. kotłów CO wraz z późniejszą ceną paliwa oraz obsługą, panele fotowoltaiczne są o wiele lepszą alternatywą. Markowe urządzenia, które wchodzą w skład instalacji fotowoltaicznej mają bardzo długie okresy gwarancyjne, które potrafią sięgać do 30 lat. Istotnym faktem jest to, iż inwestycja zaczyna się zwracać od razu po zamontowaniu mikroinstalacji OZE. Ponadto czas wykonania inwestycji jest bardzo krótki, warto zwrócić się do fachowej firmy, która wykona za nas wszystkie czynności. Zaproponuje ona wybór odpowiedniej instalacji bazując na średnim zapotrzebowaniu rodziny. Wybierając właściwa ekipę już po 4 tygodniach od podjęcia pierwszych czynności będziemy się cieszyć darmowym prądem
 
Mitem, który krąży po Internecie, jest to, iż panele fotowoltaiczne do funkcjonowania potrzebują ciepła, a nie światła. Dlatego w słoneczne dni panele fotowoltaiczne również zimą pracują bezproblemowo na najwyższych obrotach. Ustawodawca chcąc zachęcić potencjalnych inwestorów do montażu paneli fotowoltaicznych, pozwolił na magazynowanie energii w sieci energetycznej operatora. Pozwala to na niwelowanie gorszych efektów fotowoltaiki zimą. Efektem jest zoptymalizowanie zapotrzebowania na prąd domowników w okresie całego roku. 
 
Bardzo wiele osób twierdzi, iż fotowoltaika jest opłacalna tylko, gdy pokrywa ona 100% zapotrzebowania domostwa. To również jest nieprawdą, gdyż pokrywając częściowo zapotrzebowanie, oszczędzamy znacznie na rachunkach.  Ponadto eksploatacja paneli fotowoltaicznych nie generuje kosztów eksploatacyjnych poza coroczną kontrolą, która ma wykazać poprawne jej działanie. Ponadto parę razy w roku wypadałoby opłukać instalację fotowoltaiczną, aby kurz nie zmniejszał jej funkcjonalności. Łącznie będzie to koszt pomiędzy 200 a 300 rocznie. Markowe podzespoły instalacji fotowoltaicznej informują właściciela samoczynnie o wszelkich usterkach. Informacja jest  z zasady wysyłana bezpośrednio do serwisanta, który będzie miał za zadanie jak najszybciej zareagować. 
 
Bardzo wiele osób uważa też, iż zakłady nie chcą podłączać instalacji fotowoltaicznych małych domostw. Jest to również nieprawdą, gdyż ustawodawca nałożył wymóg na operatów sieci podłączenia instalacji fotowoltaicznej, która nie przekracza 40 kW. To również operator jest zobowiązany pokryć wszelkie koszty związane z podłączeniem paneli fotowoltaicznych do sieci energetycznej. Wprowadzenie do sieci prosumentów ma ogromne korzyści dla operatorów. Prąd przekazywany przez panele fotowoltaiczne pozwala po niższych kosztach sprzedać energię elektryczną najbliższemu klientowi. 
 
Kłamstwem jest również, iż aby podłączyć panele fotowoltaiczne do sieci energetycznej potrzebna jest do tego działalność gospodarcza. Ponadto Polska zobowiązana jest do wypełnienia norm unijnych w zakresie energii odnawialnej. Dlatego również w interesie państwa leżą korzystne warunki inwestycji w energię odnawialną. 

SZYBKI KONTAKT

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Wpisz tekst z obrazka w to pole (wielkość liter ma znaczenie)

DYSTRYBUCJA

Regess Sp. z o.o.
u. Bankowa 36

Tel. +48 75 644 20 73
Fax +48 75 612 60 49

info@regessenergy.pl