.

Jesteś w: Strona główna >> Aktualności

Aktualności

Mar 15, 2018

Czy ogrzewanie biomasą jest tanie


BiomasaBiomasa uznawana jest za tanie paliwo, które jest świetną alternatywą dla najpopularniejszego w Polsce węgla. Ponadto ogrzewanie domostw pelletem jest o wiele wygodniejsze, aniżeli węglem. Czysta kotłownia jest zapewne marzeniem wielu inwestorów, a biomasa jest w stanie nam to zapewnić.  Paląc biomasą w naszych instalacjach grzewczych, wytwarzamy ogromną ilość ciepła. Dlatego właśnie jest ona uważana za tak atrakcyjne paliwo. Ogromną zaletą pelletu jest fakt, iż nie jest on uciążliwy dla środowiska w tak ogromnym stopniu, jak węgiel. Biomasa zawiera znacznie mniej siarki, aniżeli węgiel kamienny. Oznacza to, iż toksyczność pelletu jest o wiele mniejsza. Zważając na aktualne ceny rynkowe, to również taniej jest palić pelletem najwyższej jakości, aniżeli węglem kamiennym. 

Z biomasy m.in. produkowany jest pellet, który produkowany jest z wiórów, trocin, słomy oraz wielu innych materiałów. Za najlepszy uważa się pellet drzewny. Pozbawiony jest on istotnej wady biomasy nieprzetworzonej - ogromnej objętości. Dzięki sprasowaniu pod ogromnym ciśnieniem umożliwiony został bardzo łatwy transport oraz wykorzystanie tego paliwa.

 

Efektem jest więc sytuacja, gdzie z niedużej objętości pelletu otrzymuje się bardzo dużą ilość energii. Niewielkie rozmiary ułatwiają dorzucanie do paleniska. Stworzono nawet zautomatyzowane podajniki, które odpowiadają za zmaksymalizowanie efektywności spalanego pelletu w palenisku. Chcąc uzyskać najwyższą efektywność, najlepiej jest zakupić kocioł na biomasę, który jest odporny na wysoką zawartość chloru w pellecie. Ponadto są one wyposażone w specjalne sterowniki, które maksymalizują ilość uzyskanego ciepła z pelletu.

 

Większość kotłów na pellet wyposażona jest w sondy lambda, które analizują poziom tlenu w spalinach. Na tej podstawie wraz np. z temperaturą zewnętrzną lub temperaturą otoczenia sterują podzespołami, które odpowiadają za efektywność spalania paliwa stałego, jakim jest pellet. Nasze bezpieczeństwo jest zapewnione przez system zautomatyzowanego wygaszania w razie wykrycia niebezpieczeństwa. Uruchamianie kotła na pellet również może być zautomatyzowane poprzez elektryczne zapalarki. W takim wypadku następuje minimalizacja ingerencji użytkownika w funkcjonowanie kotła na pellet. Dzięki temu można pozostawić urządzenie bez nadzoru na dłuższy okres czasu.

 

Ogromny wpływ na wydajność pelletu ma jakość paliwa, które stosujemy. Ponadto ogrzewanie biomasą, która nie spełnia określonych standardów, może wywołać problemy dla urządzeń do tego przeznaczonych. Zaczęto tworzyć określone normy, które potwierdzają jakość paliwa, a jednocześnie sprawiają, iż możemy być pewni prawidłowego funkcjonowania urządzenia na pellet. Jedną z najbardziej znanych norm jest DIN Plus, która wymusza kontrolę określonych parametrów raz w tygodniu.

SZYBKI KONTAKT

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Wpisz tekst z obrazka w to pole (wielkość liter ma znaczenie)

DYSTRYBUCJA

Regess Sp. z o.o.
u. Bankowa 36

Tel. +48 75 644 20 73
Fax +48 75 612 60 49

info@regessenergy.pl