.

Jesteś w: Strona główna >> Aktualności

Aktualności

Mar 23, 2018

Sposoby ochrony przed czadem


Czad
Czad powstaje w wyniku procesu niepełnego spalania paliw, które są używane przy ogrzewaniu domu. Bez odpowiednich urządzeń nie jesteśmy w stanie go wykryć, gdyż jest bezwonny oraz bezbarwny. Stanowi zagrożenia dla życia człowieka. W ostatnich latach ze względu na członkostwo w Unii Europejskiej poświęcamy coraz więcej uwagi zanieczyszczeniu powietrza. Warto zauważyć, iż zanieczyszczenie powietrza nie dotyczy wyłącznie przestrzeni na zewnątrz, ale również tej wewnątrz naszych domów. Czad jest jednym z efektów niewłaściwego procesu spalania, stając się jednym z elementów zanieczyszczających nasze środowisko. Dzieje się tak w przypadku, gdy w procesie spalania uczestniczy niewystarczająca ilość tlenu. Czad miesza się z powietrzem i kamufluje, stając się cichym zabójcą. Incydenty z wykryciem czadu w sezonach grzewczych rejestrowane są w  Polsce w tysiącach. Pewien odsetek ludzi staje się ofiarami śmiertelni, dlatego tak ważnym jest wzrost świadomości wśród społeczeństwa. Przestrzeganie tak istotnych zasad przy użytkowaniu urządzeń grzewczych może uratować nam życie.
 
Wybierając urządzenie grzewcze, należy mieć na uwadze, aby sprawdzić, czy posiadają one stosowne certyfikacje. Ponadto o typie ogrzewania wraz z kominem trzeba myśleć najlepiej na etapie budowy domu. Dzięki temu będziemy mogli przewidzieć bardzo wiele parametrów, które przydadzą się nam w przyszłości. Parametry komina muszą zostać dobrane pod dane urządzenie grzewcze. Dlatego modernizacja kotłowni bywa bardzo często o wiele trudniejszym procesem. Każda zmiana urządzenia grzewczego nawet na o takiej samej mocy wymaga, aby dokonać odpowiednich pomiarów. Dzięki nim będziemy mogli być pewni prawidłowego funkcjonowania oraz ochrony przed niewłaściwym procesem spalania. Kotły, mimo iż mogą posiadać tę samą moc, to rozwiązania w nich zastosowane mogą się różnic diametralnie. Kotły, które są użytkowane już od wielu lat, posiadają o wiele wyższą temperaturę odprowadzania spalin. W związku z tym nie wymagają szerokiego przekroju przewodu kominowego. Nowoczesne kotły na paliwa stałe mają o wiele niższą temperaturę odprowadzania spalin. Wymaga to wobec tego, aby przekrój przewodu kominowego był szerszy, gdyż inaczej może się wewnątrz niego zbierać wilgoć. Wilgoć z kolei spowoduje, iż ciąg kominowy zostanie zakłócony bardzo dosadnie, a to powoduje zagrożenie powstania czadu. Zachowanie odpowiedniego ciągu kominowego bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo domowników. 
 
Jeśli użytkujemy dane urządzenie grzewcze od wielu lat, dobrze jest przeprowadzić w nim przegląd techniczny. Warto w miarę naszych możliwości dostosowywać się do zaleceń producenta dotyczących np. czyszczenia kotła. Najbardziej surowe prawo w tym względzie dotyczy użytkowników pieców gazowych, którzy nieustannie muszą udowadniać zachowanie właściwego stanu technicznego urządzenia. Firmy kontrolujące w każdej chwili mogą przyjechać sprawdzić stan urządzenia grzewczego, a właściciel ma obowiązek im to umożliwić.
 
Dlatego tak bardzo istotne jest kontrolowanie ciągu komina, a przede wszystkim nigdy nie zaklejać kratek wentylacyjnych. Stały dopływ świeżego powietrza jest kluczowym warunkiem, który może uratować nasze życie. Ciąg komina możemy sprawdzić poprzez przyłożenie do kratki kartki, jeśli przywrze ona do kratki, to znaczy, iż ciąg komina jest właściwy. Nie należy dogrzewać pomieszczeń urządzeniami, które nie posiadają certyfikacji, gdyż nic w takim przypadku nie gwarantuje nam bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem jest również zainwestowanie w czujnik czadu. Istotne jest również, by nie bagatelizować podstawowych objawów związanych z zatruciem czadem. Każda sekunda może się okazać kluczowa dla życia naszego oraz naszych bliskich. 

SZYBKI KONTAKT

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Wpisz tekst z obrazka w to pole (wielkość liter ma znaczenie)

DYSTRYBUCJA

Regess Sp. z o.o.
u. Bankowa 36

Tel. +48 75 644 20 73
Fax +48 75 612 60 49

info@regessenergy.pl