.

Jesteś w: Strona główna >> Aktualności

Aktualności

Apr 20, 2018

Połączenie pompy ciepła z kolektorami słonecznymi


Gruntowa pompa ciepła
Wraz z trendami w budownictwie, które są związane z ochroną środowiska, rośnie świadomość na temat możliwości wykorzystania energii odnawialnej. Inwestorzy szukają coraz większych oszczędności przede wszystkim w zakresie ogrzewania domów. Połączenie pompy ciepła z kolektorami słonecznymi może nawzajem się uzupełniać w warunkach atmosferycznych, które panują w Polsce. Wybierając rodzaj inwestycji, przede wszystkim interesują nas koszt inwestycji oraz informacja, w jakim czasie się on zwróci. Pompy ciepła to urządzenia, które są w stanie pracować w niskich temperaturach, podgrzewając wodę do 60o Celsjusza. Z kolei kolektory słoneczne odpowiadają z zasady za podgrzanie wody użytkowej również w okresie zimowym tak, aby zminimalizować potrzebę pracy pompy ciepła. Połączenie obu rozwiązań pozwala stworzyć samowystarczalny system grzewczy, który zaopatrzy nas w energię, której potrzebujemy przez większość roku. 
 
O efektywności pracy pompy ciepła decyduje ilość pobieranego przez nie prądu. Na ilość pobieranego prąd ma wpływ nie tylko specyfikacja urządzenia, ale także warunki, w których pracuje. Ogromne znaczenie ma ośrodek ciepła, z którego pompa ciepła ostatecznie pobiera ciepło, aby następnie przekazać je do domostwa.
 
Minimalizując koszty ogrzewania, a jednocześnie zwiększając skuteczność ogrzewania domu, trzeba pomyśleć o właściwym jego ociepleniu. Dzięki temu jest np. szansa, iż będziemy mogli wykorzystać gruntową pompę ciepła o mniejszej mocy. Ocieplenie domu z zasady okaże się tańsze, aniżeli inwestowanie w gruntową pompę ciepła o większej mocy. 
kolektory słoneczne
 Pompa ciepła ogrzewa nasze domostwo, wykorzystując darmową energię otoczenia. Wbrew naturalnemu obiegowi ciepła zadaniem gruntowej pompy ciepła jest przekazanie energii z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze. Dlatego do funkcjonowania gruntowej pompy ciepła wymagana jest energia elektryczna
 
Projekty związane z instalacjami kolektorów słonecznych zakładają zazwyczaj, iż pokryją one nawet do 70% zapotrzebowania każdego domostwa. Takie założenia wskazują, iż maksymalnie z powierzchni 1 m2 można uzyskać w ciągu roku ok. 750 kWh energii w ciągu roku. Jednakże zazwyczaj domostwo zużyje średnio połowę tej energii. Przyczyną jest nierównomierne zapotrzebowanie domowników na ciepłą wodę oraz zróżnicowanie warunków atmosferycznych. Energię, która zostałaby utracona, można wykorzystać do podgrzewania parownika gruntowej pompy ciepła. Dzięki takiemu połączeniu płyn solarny zawarty w instalacji będzie ogrzewał nie tylko wodę, ale również pompę ciepła, co obniży wydatki związane z prądem.
 
Zaletą współpracy gruntowej pompy ciepła oraz kolektorów słonecznych jest o wiele szybsza regeneracja gruntu. Gruntowa pompa ciepła pobierając ciepło, obniża jednocześnie temperaturę gruntu. Okres od wiosny do jesieni bardzo często nie wystarcza, aby grunt odzyskał pierwotną temperaturę. Dzięki wsparciu kolektorów słonecznych możemy być pewni, iż ten okres wystarczy, aby grunt odzyskał swoją temperaturę. 
 
By cieszyć się komfortem cieplnym również w okresie letnim, możemy skorzystać z tzw. chłodzenia pasywnego. Umożliwia ono wykorzystanie pompy ciepła, aby chłodzić pomieszczenia latem. Wymiennik gruntowy, który zimą pobiera ciepło, latem może oddawać je do gruntu. Wymagane jest do tego praca wyłącznie pomp obiegowych, sprężarka nie musi funkcjonować w tym czasie. Działanie takiego systemu pochłania o wiele mniej energii elektrycznej, aniżeli standardowe systemy klimatyzacyjne

SZYBKI KONTAKT

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Wpisz tekst z obrazka w to pole (wielkość liter ma znaczenie)

DYSTRYBUCJA

Regess Sp. z o.o.
u. Bankowa 36

Tel. +48 75 644 20 73
Fax +48 75 612 60 49

info@regessenergy.pl