.

Jesteś w: Strona główna >> Aktualności

Aktualności

Jun 8, 2018

Jak skorzystać z połączenia paneli fotowoltaicznych oraz pompy ciepła


pompa ciepła
Pompa ciepła oraz panele fotowoltaiczne mogą być ze sobą połączone w ramach jednej instalacji. Pompa ciepła musi być zasilana elektrycznie, podczas gdy panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną w sposób ekologiczny oraz bez kosztowy. Pompa ciepła jest uznawana za ekologiczne źródło energii mimo tego, iż zużywa więcej energii elektrycznej, aniżeli tradycyjne urządzenia grzewcze. Odpowiednio połączone panele fotowoltaiczne będą mogły znacznie zmniejszyć koszty związane z pobieraniem energii elektrycznej z sieci. Ponadto, jako użytkownicy paneli fotowoltaicznych musimy mieć świadomość nadwyżek prądu, które są oddawane do sieci. Energię elektryczną, którą przekazujemy do sieci, możemy odzyskać, ale powinniśmy się starać, aby jak najwięcej z niej zużyć. W tym miejscu pojawia się pompa ciepła, która może tę lukę zasklepić, pobierając energię elektryczną wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne. 
 
Zapotrzebowanie pompy ciepła o wysokim standardzie izolacyjności powierzchni ok. 130 m2 rocznie będzie wymagać ok. 11,8 kWh energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne średnio dostarczają z każdej kWp ok. 980 kWh. Bacząc na obliczenie, do zasilenia pompy ciepła wystarczyłaby instalacja fotowoltaiczna o mocy 3,2 kWp, w praktyce jednak okresy pracy obu urządzeń na najwyższych obrotach znacząco się mijają. Obecne normy prawne wskazują, iż nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej można oddać do sieci energetycznej. Po oddaniu przez następne 365 dni możemy ją odebrać bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Oddając  energię elektryczną do sieci, między 20% a 30% w zależności od mocy instalacji fotowoltaicznej przekazujemy za darmo. Możemy oszczędzać większe ilości prądu poprzez stosowne programowanie urządzeń elektrycznych, aby darmowy prąd został wykorzystany w o wiele większym stopniu. Drugim sposobem jest magazynowanie energii, która zostanie spożytkowana w czasie większego jej zapotrzebowania. Są dwa zasadnicze sposoby magazynowania energii:
  • magazynowanie czystej energii w akumulatorach,
  • magazynowanie energii w zbiorniku z wodą.

Zakup akumulatorów o dostatecznej pojemności oraz odporności na głębokie rozładowania bywa jednak bardzo duży. Dlatego większość osób decyduje się na magazynowanie energii w zbiorniku z wodą. Podgrzanie wody użytkowej w zbiorniku o pojemności 200 l pobiera średnio ok. 9,3 kWh. Zainstalowanie w nim grzałki elektrycznej umożliwi, aby na bieżąco użytkować prąd z paneli fotowoltaicznych do przechowania tej energii w zaizolowanym zbiorniku. Należy jednak pilnować, aby woda ze zbiornika nie była opróżniana w zbyt szybkim tempie, gdyż może wtedy wymagać dogrzania. 

 

Innym sposobem jest wykorzystanie inteligentnego licznika, który jest zamontowany w rozdzielnicy domowej. Jego zadaniem jest kierowanie niewykorzystanej energii elektrycznej do sieci elektrycznej. Natomiast jeśli zostanie wykazane zapotrzebowanie na prąd przez pompę ciepła, to po uzyskaniu odpowiedniego napięcia przekieruje nadprodukcję prądu z instalacji fotowoltaicznej do niej. To rozwiązanie pozwala praktycznie w 100% wykorzystać energię elektryczną pochodzącą od słońca. 

SZYBKI KONTAKT

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Wpisz tekst z obrazka w to pole (wielkość liter ma znaczenie)

DYSTRYBUCJA

Regess Sp. z o.o.
u. Bankowa 36

Tel. +48 75 644 20 73
Fax +48 75 612 60 49

info@regessenergy.pl