.

Jesteś w: Strona główna >> Aktualności

Aktualności

Jun 15, 2018

Pellet – co to takiego?


pellet
Pellet zyskuje coraz bardziej na popularności dzięki swoim właściwością oraz wzrostowi świadomości w zakresie ochrony środowiska. Jest alternatywnym rozwiązaniem dla najbardziej popularnych paliw stałych np. olej, węgiel. Mowa oczywiście o pellecie drzewnym oraz wzroście zainteresowania surowcem na rynku europejskim. W zgodzie z nomenklaturą prawną pellet jest drobnymi, pachnącymi drewnem granulkami, które są tworzone odpadów drzewnych np. w tartakach. Ogromną zaletą pelletu jest bardzo łatwy transport, atrakcyjna cena oraz sposób magazynowania. Pellet bardzo prosto jest wyprodukować z każdej rośliny, co sprawia, że jest silną konkurencją dla oleju opałowego oraz węgla kamiennego. Definicja biomasy została zawarta w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji. Biomasa jest paliwem, która w całości lub w części złożona jest z roślin, która pochodzą z rolnictwa lub leśnictwa po to, aby pozyskać z nich energię. Biomasa uważana jest powszechnie jako stała lub ciekła substancja pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, która podlega biodegradacji.

 

Do biomasy możemy zaliczyć:

 

  • drewno o charakterze odpadowym pochodzące z obróbki drewna,
  • tzw. rośliny energetyczne,
  • określone uprawy rolne.

 

Pellet najwyższej jakości jest granulatem o bardzo dużej kaloryczności. Nie dodaje się do niego żadnych dodatkowych substancji np. kleju. Jego zastosowanie jest bardzo różnorodne od ogrzewania domów jednorodzinnych po ogrzewanie ogromnych hal produkcyjnych. 

 

Ekogroszek wysokiej jakości posiada kaloryczność 22-24 Mj/kg, pellet posiada odrobinę mniejszą kaloryczność 19 Mj/kg. Poziom wilgotności w przypadku dobrego pelletu nie będzie przekraczał 10%. Pellet aktualnie jest wiele tańszy od węgla, którego cena ciągle rośnie. Certyfikat DIN PLUS na europejskim rynku jest najpopularniejszym wyznacznikiem jakości pelletu. Wprowadza on dwie klasy jakości:

  • EN Plus A1,
  • EN Plus A2.

Podczas spalania pellet wytwarza bardzo małą ilość popiołu, a kaloryczność klasy A1 potrafi się 19,5 Mj/kg. Pellet należy kupować wyłącznie z zaufanego źródła, które posiada wszelkie atesty oraz certyfikacje. Kocioł na pellet w zależności od wyposażenia może kosztować bardzo różne kwoty. W przypadku ceny pelletu wystarczy znaleźć w Internecie przelicznik oleju opalowego, gazu i pelletu. Należy wskazać, iż kaloryczność 2 kg oleju opałowego jest identyczna jak 1 kg pelletu. Bacząc na zmieniający się rynek można stwierdzić, iż zaoszczędzimy średnio 45% na opale. W przypadku węgla trzeba pamiętać, iż między 5% a 15% stanowić będzie popiół, którego będziemy zmuszeni się pozbyć. Komfort palenia pelletem jest na kompletnie innym poziome w porównaniu z innymi paliwami stałymi. Emisja dwutlenku węgla jest równa tej, którą pochłania drzewo w trakcie wzrostu. Podczas spalania pelletu dobrej jakości powstaje mnie niż 0,5% popiołu. Może on zostać wykorzystany jako nawóz. Popularność biomasy na zachodzie zaczyna zyskiwać popularność w Polsce również dzięki zmieniającemu się prawu. 

 

Korzystność paliwa dla środowiska oraz niska cena skłoniło bardzo wiele osób do modernizacji swoich kotłowni. Wzrost zużycia pelletu powoduje zwiększenie produkcji, a to z kolei doprowadza do stopniowego spadku cen na rynku. Pellet będzie również niezależny od zmian na rynku, które dotykają klasyczne rodzaje paliw stałych. 

 

SZYBKI KONTAKT

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Wpisz tekst z obrazka w to pole (wielkość liter ma znaczenie)

DYSTRYBUCJA

Regess Sp. z o.o.
u. Bankowa 36

Tel. +48 75 644 20 73
Fax +48 75 612 60 49

info@regessenergy.pl