.

Jesteś w: Strona główna >> Aktualności

Aktualności

Jul 13, 2018

Jakie są sposoby na przygotowanie ciepłej wody


ogrzewanieWybór sposobu ogrzewania domu jest bardzo szerokim tematem, a zależy nie tylko od komfortu, ale również od portfela oraz wymogów inwestora. W trakcie projektowania instalacji wodnej przyjmuje się, iż każda osoba zużywa średnio 50 l ciepłej wody. W obliczeniach trzeba brać pod uwagę brak równomierności w użytkowaniu c.w.u., którego zużycie jest największe rano i wieczorem. W przybliżeniu wobec tego średnie zapotrzebowanie wyniesie 3 kWh na mieszkańca. W przypadku urządzeń przepływowych moc takiego urządzenia musi być na tyle duża, aby na bieżąco podgrzewać określoną ilość wody. W tzw. systemie akumulacyjnym zbiornik odpowiada za magazynowanie ciepłej wody, a ogrzewanie może odbywać przy użyciu o wiele mniejszej mocy.
System ogrzewania może współpracować z instalacją c.o. lub działać całkowicie niezależnie. Całoroczne zasilanie z instalacji c.o. w szczególności jest wykorzystywane w wielorodzinnym budownictwie mieszkalnym. W obiektach budowlanych, które wykorzystują ogrzewanie na paliwa stałe, z zasady pracują w okresie letnim np. kolektory słoneczne
 
Przepływowy, czy pojemnościowy c.w.u.
Rodzaj dostępnego zródła jest kluczowym elementem, który zdecyduje o tym, czy będziemy korzystać z przepływowego, albo pojemnościowego systemu c.w.u. Urządzenia przepływowe odpowiadają za podgrzewanie wody na bieżąco. Natomiast źródło ciepła załącza się wraz z włączeniem np. grzałki elektrycznej, palnika  gazowego. O wydajności takiego systemu decyduje moc urządzenia grzewczego, która powinna występować pomiędzy 6 a 12 kW. W przypadku domu lub większego mieszkania moc takiego urządzenia musi się wahać pomiędzy 24 a 28 kW. W momencie jednoczesnego korzystania w kilku ujściach wody efektywność systemu może być różnorodna.
 
Urządzenia pojemnościowe mogą pracować jako jedno lub wieloczerpalne. Urządzenie, które podgrzewa wodę, jest zazwyczaj zintegrowane ze zbiornikiem tzw. bojler. Podgrzewacze pojemnościowe zazwyczaj pracują w sposób cykliczny:
  • ładowanie,
  • pobór,
  • magazynowanie.

Aby urządzenie było wydajne trzeba mieć świadomość, iż moc urządzenia ogrzewającego wodę, należy dopasować do pojemności zasobnika. Zasobnik posiada bardzo dobrą izolację termiczną, co z kolei wpłynie pozytywnie na utrzymanie temperatury wody wewnątrz zbiornika. 

 

Sporą popularnością cieszą się podgrzewacze, które są zintegrowane z kotłem centralnego ogrzewania lub jako kotły dwufunkcyjne, które współdziałają z zasobnikiem. Takie instalacje są montowane zazwyczaj w pobliżu punktów czerpania wody.

 

Spotyka się również przy instalacji c.w.u. wykorzystanie energii elektrycznej, w tym wypadku spotkać się można z ograniczeniami wynikającymi z obciążenia sieci elektrycznej. Stanowi to znaczne ograniczenie szczególnie w przypadku podgrzewaczy przepływowych, które muszą na bieżąco podgrzewać wodę. Pojemność podgrzewacza wynosi w takim przypadku zazwyczaj ok. 10 l oraz jest instalowana np. w pobliżu baterii umywalki. Mogą one nie wystarczyć w przypadku kąpieli, ale powinny sobie poradzić np. w przypadku mycia naczyń. 

 

O wiele większe zasobniki są instalowane w domach jednorodzinnych. Ich pojemność waha się zazwyczaj między 100 a 200 l. Podgrzewanie wody w takim zasobniku może się odbywać w sposób automatyczny lub ręcznie po uruchomieniu źródła ciepła. Zasobniki, które zostały skonstruowane tak, aby mogły współpracować z kotłem na paliwo stałe, są z zasady wyposażone w grzałki elektryczne. Odpowiadają one za podgrzewanie wody poza sezonem grzewczym.

 

Źródłem ciepła może być dla nas słońce. Jednakże trzeba liczyć się z tym, iż energia słoneczna wyłącznie w okresie letnim będzie mogła całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie domostwa na ciepłą wodę użytkową. Powierzchnia kolektora słonecznego na jedną osobę powinna wynosić ok. 2 m2 na osobę.

SZYBKI KONTAKT

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Wpisz tekst z obrazka w to pole (wielkość liter ma znaczenie)

DYSTRYBUCJA

Regess Sp. z o.o.
u. Bankowa 36

Tel. +48 75 644 20 73
Fax +48 75 612 60 49

info@regessenergy.pl