.

Jesteś w: Strona główna >> Aktualności

Aktualności

Aug 20, 2018

Błędy podczas montażu i uruchamiania instalacji solarnej


instalacja solarnaInwestor, który jest na etapie montażu oraz uruchamiania instalacji solarnej, znajduje się w o wiele trudniejszej sytuacji, aniżeli inwestor, który jest na etapie projektu. Statystyka wskazuje, iż od wielu lat nieprawidłowy montaż jest przyczyną wysokiej awaryjności instalacji solarnej. Takimi błędami są np.:
  • zbyt duża lub zbyt mała średnica przewodów solarnych,
  • złe zaizolowanie przewodów lub zastosowanie materiałów nieodpornych na wysoką temperaturę lub działanie zwierząt,
  • zły kierunek przepływu ,
  • przeponowe naczynie wzbiorcze o zbyt małej pojemności,
  • błędne ustawienie ciśnienia systemowego oraz brak wstępnej naczynia wzbiorczego,
  • brak przepłukania obiegu solarnego po zainstalowaniu, a przed napełnieniem czynnikiem zbiorczym  lub złe odpowietrzenie instalacji,
  • nieprawidłowy montaż czujnika temperatury w kolektorze,
  • niewłaściwe nastawy sterownika układu solarnego.

 

Inwestor nie ma większego wpływu na to, jak zostanie przeprowadzona instalacja solarna. Wybór firmy montażowej ma ogromny wpływ w przypadku. Dla przykładu jakość osób kładących płytki w łazience można ocenić już na podstawie kilku pierwszych położonych płytek. Jeśli mówimy o instalacji solarnej, jest to niemożliwe, dlatego tak ważne jest znalezienie profesjonalnej ekipy. Często jednak takie błędy są możliwe do wychwycenia przez posiadające elementarną wiedzę w zakresie kolektorów słonecznych.  Stan przegrzania kolektorów słonecznych wynika z braku odbioru ciepła zbiornik c.w.u. Ta sytuacja nie jest pożądana, aczkolwiek jest codziennością w małej instalacji solarnej w domu jednorodzinnym. Oznacza to, iż instalacja solarna musi być przygotowana do podjęcia pracy natychmiast po tym, jak zniknie przyczyna przegrzania. 

Brak przewodu spustowego zaworu bezpieczeństwa oraz zbiornika na wyrzucony przez ten zawór ciecz solarną. W momencie, gdy dojdzie do przegrzania, może zostać zalane pomieszczenie techniczne oraz zostanie stracony cenny płyn solarny. Kolejnym problemem może być błędny montaż naczynia wzbiorczego, zawsze musi być ono montowane kroćcem przyłączeniowym do góry. Ma to zabezpieczyć zbiornik w przypadku przegrzania się instalacji solarnej. Istotne jest również w tym przypadku to, iż przewód prowadzący do naczynia wzbiorczego nie może być ocieplony. W instalacjach solarnych, w których kolektory słoneczne znajdują się blisko dodatkowe zabezpieczenie włączonym szeregowo w przewód połączeniowy tzw. wstępnym naczyniem chłodzącym. Aby funkcjonowanie układu solarnego było właściwe, należy również zainteresować się właściwym odpowietrzeniem instalacji. Odpowietrznik montowany jest w najwyższym punkcie instalacji, który ma być zabezpieczony zaworem zamykanym po uruchomieniu instalacji. Jeśli odpowietrznik automatyczny zostanie pozostawiony otwarty, grozi tym, iż w trakcie eksploatacji instalacji może ulotnić się płyn solarny. Natomiast, jeśli odpowietrznik będzie otwarty a instalacja przegrzana, to zrobi się prawdziwy pióropusz pary. 
 
Spore znaczenie ma również termostatyczny zawór mieszający na wyjściu zasobnika c.w.u. Jego brak oznacza, iż moc kolektorów słonecznych nie jest wykorzystywana w pełni. Oznacza to również możliwość poparzenia się przez domowników. 

SZYBKI KONTAKT

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Wpisz tekst z obrazka w to pole (wielkość liter ma znaczenie)

DYSTRYBUCJA

Regess Sp. z o.o.
u. Bankowa 36

Tel. +48 75 644 20 73
Fax +48 75 612 60 49

info@regessenergy.pl