.

Jesteś w: Strona główna >> Aktualności

Aktualności

Nov 30, 2018

Czysta energia ze słońca


energia odnawialna
Dzięki darmowej energii od słońca będziemy w stanie podgrzać wodę użytkową, a nawet wyprodukujemy prąd. W naszej szerokości geograficznej jedyną przeszkodą jest mała ilość słońca zimą oraz jesienią. Rządowy program "Czyste Powietrze" przewiduje pomoc w zakresie dofinansowanie energii elektrycznej oraz cieplnej uzyskanej przy pomocy źródeł energii odnawialnej w budynkach jednorodzinnych. Program został zaplanowany na lata 2019-2029. O dofinansowanie będą mogli się ubiegać również inwestorzy, którzy dopiero co ukończyli budowę swojego domu.  Dla przeciętnego człowieka odróżnienie kolektorów słonecznych od paneli fotowoltaicznych nie jest takie proste. Oba rozwiązania służą do pozyskiwania energii słonecznej, jednakże kolektory słoneczne służą do podgrzania wody użytkowej. Natomiast panele fotowoltaiczne służą do przekształcenia energii słonecznej w energię elektryczną. Kolektory słoneczne są świetnym przykładem na to, jak można ograniczyć emisję smogu w przypadku domów jednorodzinnych. Zimą kocioł będzie służyć jako drugie źródło ciepła wsparcie dla kolektorów słonecznych, aby podgrzać wodę do określonej temperatury. Wystarczą dwa kolektory słoneczne zwrócone w stronę południa, aby w okresie letnim zaspokoić potrzeby małej rodziny.
W naszym kraju kolektory słoneczne wykorzystywane są do podgrzewania wody użytkowej a czasem do podgrzania wody w basenie. To zastosowanie wynika z uwarunkowań klimatycznych oraz ekonomicznych Polski. Wiosną oraz jesienią z zasady woda zostanie wyłącznie wstępnie podgrzana przez kolektory słoneczne w zasobniku wody. Rurowe kolektory próżniowe, wewnątrz których znajduje się absorber. Kolektory próżniowe dzięki skuteczniejszej izolacji termicznej, są o wiele skuteczniejsze od tradycyjnych kolektorów słonecznych podczas chłodniejszych dni. Natomiast tradycyjne kolektory słoneczne są efektywniejsze od kolektorów próżniowych w ciepłe dni. Zbiornik w instalacji solarnej powinien być dość spory tzn. dla 4-osobowej rodziny będzie potrzebny zbiornik o pojemności między 200-300 l. Zbiornik jest oczywiście zaizolowany, co oznacza, iż możemy magazynować podgrzaną wodę w dni słoneczne, aby wykorzystać ją również podczas dni deszczowych. Zbyt duży zbiornik nie jest wskazany, gdyż instalacja solarna nie będzie w stanie samodzielnie podgrzać wody, a to z kolei oznacza użycie drugiego źródła ciepła. W tym celu stosuje się zbiorniki z dwiema wężownicami, dolna ogrzewana jest prze kolektory, a górna jest ogrzewania przez kocioł.
 
Ograniczenia związane z instalacją solarną wynikają przede wszystkim z naszego położenia geograficznego. W ciągu dwóch miesięcy letnich otrzymujemy 80% rocznego promieniowania słonecznego, na pozostałe miesiące przypada wobec tego zaledwie 20%. Kolektory słoneczne najczęściej instalowane są na dachu oraz skierowane na południe ze względu na najlepszą efektywność. Kąt nachylenia kolektorów powinien wynosić ok. 45o. Przy instalacji trzeba bardzo uważać na wydłużenie rurociągu, gdyż może to oznaczać większe straty cieplne.
 
Panele fotowoltaiczne stanowią alternatywne rozwiązanie dla kolektorów słonecznych. Promieniowanie słoneczne w tym przypadku zamieniane jest  na prąd elektryczny. Ta forma energii jest wręcz uniwersalna, możemy wykorzystać np. zarówno do ogrzewania domu, jak i zasilenie przeróżnych urządzeń. Instalacja fotowoltaiczna w przypadku braku dotacji jest mało atrakcyjna, gdyż na zwrot z inwestycji musielibyśmy czekać ok. 10 lat. Natężenie prądu generowane przez panele fotowoltaiczne jest zależne od stopnia promieniowania słonecznego. Zimą ogniwa fotowoltaiczne nie są oczywiście tak wydajne jak latem. Problemem wobec tego jest nierównomierny pobór prądu przed domowników wraz z położeniem geograficznym kraju. Powstający w ogniwach prąd jest stały, więc zanim trafi do naszej instalacji elektrycznej, musi stać się prądem zmiennym. To zamiany prądu stałego w prąd zmienny będzie nam potrzebny tzw. falownik.
 
Zgodnie z literą prawa właścicieli instalacji fotowoltaicznych, których moc nie przekracza 10 kW, mogą oddać nadmiar energii do sieci energetycznej. Następnie mogą odebrać 80% oddanej energii od dostawcy prądu. W przypadku instalacji fotowoltaicznej, która przekracza 10 kW, można odzyskać jedynie 70% energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne również najlepiej jest ustawiać w stronę południową pod kątem 35o.

SZYBKI KONTAKT

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Wpisz tekst z obrazka w to pole (wielkość liter ma znaczenie)

DYSTRYBUCJA

Regess Sp. z o.o.
u. Bankowa 36

Tel. +48 75 644 20 73
Fax +48 75 612 60 49

info@regessenergy.pl