.

Jesteś w: Strona główna >> Aktualności

Aktualności

Dec 5, 2018

Ogrzewanie domu kominkiem z płaszczem wodnym


kominek z płaszczem wodnym
W chwili, gdy decydujemy się na kominek z płaszczem wodnym, łączymy w sobie wiele zalet np.:
  • tanie paliwo,
  • ogrzewanie domu,
  • centralne ogrzewanie.

Kominek z płaszczem wodnym posiada dodatkowy wymiennik ciepła, w którym gorące spaliny mają za zadanie ogrzać wodę. Woda z wymiennika zasila instalację centralnego ogrzewania oraz instalację związaną z ciepłą wodą użytkową. Można również kupić sam wymiennik, który jest dopasowany do tradycyjnego wkładu kominka. Nie zawsze jednak będziemy mieli taką możliwość. Im większa akumulacja cieplna instalacji grzewczej, tym większe mogą być przerwy w pracy kominka.

 

Kominek zasilający instalację centralnego ogrzewania jeszcze długo po jego wygaszeniu będzie oddawał ciepło. Dzieje się to z uwagi na to, iż woda, która znajduje się w instalacji, jeszcze przez dłuższą chwilę będzie dawała ciepło. Ten czas można wydłużyć poprzez zamontowanie w instalacji dużego zbiornika na wodę. Dzięki takiemu rozwiązania pomieszczenia będą mogły być jeszcze ogrzewane przez kilka godzin po wygaszeniu ognia w kominku. 

 

Wadą tego rozwiązania jest dość spory koszt instalacji, który z czasem na pewno się nam zwróci. Działanie kominka z płaszczem wodnym w praktyce nie różni się od pracy standardowego kotła na paliwo stałe. Pierwszą kwestią, która powinna zwrócić naszą uwagę, to zabezpieczenie instalacji przed wzrostem ciśnienia, które powstaje w wyniku podgrzania wody. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest tzw. wzbiornik, który przejmuje nadmiar gorącej wody, który jest wytwarzany w trakcie procesu podgrzewania. Instalacja musi zostać połączona z atmosferą, co niestety zwiększa ryzyko związane z korozją. O wiele trwalszym rozwiązaniem są tzw. układy zamknięte. Dlatego istotne jest, aby dokonać wszelkich zabezpieczeń w zgodzie wytycznymi producenta, które wydłużą działanie całej instalacji. Polskie prawo dopiero od niedawna dopuszcza stosowanie układów zamkniętych, co skutkuje nieprzystosowaniem oferty w tym zakresie na rodzimym rynku. Kominek z płaszczem wodnym do instalacji grzewczej jest zazwyczaj podłączany pośrednio poprzez wymiennik Gorąca woda z kotła ogrzewa wodę w drugim obiegu przez ścianki wymiennika bezstratnie. 
 
Rozdzielenie instalacji grzewczej na dwa obiegi, rozwiązuje również problem kominka z płaszczem wodnym jako dodatkowego źródła ciepła. Zastosowanie rozdzielnika na dwie instalacje bywa najrozsądniejszym rozwiązaniem w przypadku kominka z płaszczem wodnym. 

SZYBKI KONTAKT

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Wpisz tekst z obrazka w to pole (wielkość liter ma znaczenie)

DYSTRYBUCJA

Regess Sp. z o.o.
u. Bankowa 36

Tel. +48 75 644 20 73
Fax +48 75 612 60 49

info@regessenergy.pl