.

Jesteś w: Strona główna >> Aktualności

Aktualności

Jan 16, 2019

Jak działa termostat grzejnikowy?


termostat grzejnikowyTermostat grzejnikowy odpowiada za regulację temperatury. Zawór z głowicą termostatyczną jest standardem na każdym grzejniku. Utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu, co jednoznacznie nie oznacza stałej temperatury grzejnika. Dlatego grzejnik może być raz cieplejszy, a raz zimniejszy w zależności od temperatury. Termostat grzejnikowy automatycznie otwiera oraz zamyka przepływ gorącej wody w instalacji grzewczej. Otworzenie okna nad grzejnikiem będzie oznaczać, sprawi, iż głowica termostatyczna zareaguje w czasie rzeczywistym na temperaturę otoczenia. Jeśli zaczniemy palić w kominku, a ciepłe powietrze dotrze z niego do grzejnika, to zawór termostatyczny zostanie zamknięty. Zawory grzejnikowe nie wymagają dodatkowego zasilania elektrycznego, chyba że są to nowoczesne rozwiązania w zakresie inteligentnego domu. Głowica jest wypełniona sprężystym meszkiem, który reaguje na zmianę temperatury otoczenia. W przypadku wzrostu temperatury meszek rozszerza się, blokując dopływ wody do grzejnika.
Takie rozwiązanie umożliwia różnicowanie temperatury w pomieszczeniach, mimo tego, iż temperatura w całej instalacji grzewczej jest taka sama. Dzięki temu możemy ustawić wyższą temperaturę w pomieszczeniach, na których szczególnie nam zależy. Grzejniki stalowe mają małą pojemność, dzięki czemu temperatura wewnątrz nich może się zmieniać bardzo dynamicznie. W dużych pomieszczeniach najlepiej zastosować kilka mniejszych grzejników, aniżeli jeden duży, gdyż o wiele łatwiej będzie kontrolować temperaturę pomieszczeń. Nie powinno się zabudowywać grzejnika lub umieszczać go we wnęce, gdyż zaburza to jego pracę. W najbliższym środowisku grzejnika gromadzi się ciepłe powietrze, co prowadzi do zamknięcia zaworu. Powietrze nie posiada odpowiedniej przestrzeni, by swobodnie się rozprzestrzeniać, a to powoduje, iż nie będziemy w stanie ogrzać naszego domu lub mieszkania. W takiej sytuacji można ustawić głowicę w skrajnej pozycji, ale nie pozwala to na kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach. Można również zastosować zdalny termostat z czujnikiem temperatury w pomieszczeniu, który będzie w stanie wyeliminować częściowo problem.
 
Wietrzenie pomieszczeń zimą powinno być krótkie oraz częste. Jeśli zamierzamy przeprowadzić dłuższe wietrzenie pomieszczeń, to najlepiej jest zamknąć zawory termostatyczne. W innym przypadku nasze wydatki na ogrzewanie wzrosną, a efektywność w czasie wietrzenia będzie zerowa. Zakres zaworów termostatycznych zazwyczaj określa temperaturę od 6o wzwyż. Mimo iż z naszej perspektywy wygląda to tak, jakbyśmy zamknęli zawór, to nie ma takiej możliwości, gdyż instalacja jest chroniona przed zamarznięciem. W przypadku, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej 6o, zawór automatycznie się otworzy, by ochronić instalację grzewczą.
 
Głowica termostatyczna powinna być montowana na zaworze wyłącznie poziomo, gdyż w innym przypadku grozi niewłaściwym funkcjonowaniem systemu. Głowica musi być zamontowana w sposób umożliwiający swobodny przepływ powietrza wokół czujnika, który jest na nim umieszczony. Latem zaleca się ustawienia zaworu termostatycznego w pozycji pełnego otwarcia, gdyż zapewni to ochronę przed kamieniem oraz wszelkimi zanieczyszczeniami.

SZYBKI KONTAKT

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Wpisz tekst z obrazka w to pole (wielkość liter ma znaczenie)

DYSTRYBUCJA

Regess Sp. z o.o.
u. Bankowa 36

Tel. +48 75 644 20 73
Fax +48 75 612 60 49

info@regessenergy.pl